Subay Sınıfı Askeri Rütbe Yükselmeleri

subay töreni

Subay Sınıfı Askeri Rütbe Yükselmeleri
Türk Silahlı Kuvvetleri, bünyesinde farklı rütbelerde personel bulundurmaktadır. Uzman ve astsubay personelin dışında, bu kişilere komuta kademesi için görevlendirilmiş subay sınıfı da bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geçmiş bütün donanımlarında subayların önemi ve görevi büyük olmuştur. Askeri başarıların tekrarlanmasında ve sürekli hale gelmesinde, subay sınıfının yeri önemlidir. Subay sınıfı, Mete Han’ın Onluk Sisteminden beri süregelen bir uygulamadır. NATO ve benzeri askeri birliklerde de geçerliliği olan bir rütbedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde gerçekleşen emir ve hiyerarşik düzenden subaylar sorumludur. Alınacak karar ve verilen emirlerin çıkış noktası da yine subay sınıfıdır. Subay sınıfı sayesinde orduda gerçekleşecek bütün düzen sağlanacaktır.

Subay Sınıfında İlk Kademe

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en küçük subay rütbesi teğmendir. Asteğmen yapılanmasının son verileceği için, öncelik bu rütbeye verilmektedir. Karakolda komutanlık ve bataryada sorumlu amir görevleri vardır. Genel olarak teğmenlerin 3 yıl boyunca görev süreleri vardır. Fakat GATA’dan mezun olan doktor teğmenlerin ise bu görev süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Üsteğmen rütbesinin görevdeki süresi 6 yıldır. Fakat yüksek lisans ve sanat konularında gerekli yeterlilikleri sağlayanların 4 yılda rütbe atlamaları mümkündür. Yüzbaşıların görev süreleri 6 yıldır. Bunun ilk üç yılı yüzbaşı olarak, sonraki 3 yılda kıdemli yüzbaşı olarak görev yapılır. Bölük komutanlığı görevini yerine getirirler. Binbaşıların görev süresi 5 yıl olmakla beraber, başarılar ve erken terfiler sayesinde 2 yılda rütbe atlaması gerçekleşebilir. Yarbayların görev süresi 3 yıl, albayların ise 6 yıldır. 5. Yılında YAŞ tarafından uygun görülen albaylar, 6. Yılın sonunda tuğgeneralliğe yükselir.

Bunu da oku :  Uzman Erbaş Eğitimleri

subay rütbeleri

Subay Sınıfında General Rütbeleri

Tuğgeneral rütbesinin görev süreleri genel olarak 4 yıl olarak belirlenmiştir. Tümgenerallerin görev süreleri genel olarak 4 yıl olarak belirlenir. Ayrıca tugay komutanlıklarında görev alırlar. Korgenerallik rütbesine yükselen generallerin, bir üst rütbe olan orgeneralliğe yükselmeleri için 4 yıl beklemeleri gerekir. Rütbede dokunulmazlık hakkı vardır. Orgenerallik ise ülkemizde mareşallikten sonra gelen en yüksek rütbedir. Genel olarak görev süresi 4 senedir. Orgenerallerin sınıfına oramiraller de girer.

5/5 - (6 votes)
(Visited 79 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Subay Sınıfı Askeri Rütbe Yükselmeleri

  1. Ahmet V.

    Esra Özatay (d. 1976), Türk subay ve pilot.
    2014 yılında çağrı adı “Türk Yıldızları” olan 134’üncü Akrotim Filo Komutanlığına timin ilk kadın üyesi olarak katılmış; 2016’da Türk Yıldızlarına filo komutanı olarak atanarak Türk Hava Kuvvetlerinin ilk kadın filo komutanı olmuştur.

Leave a Comment