Jandarma rütbeleri

Jandarma rütbeleri

Jandarma
Jandarma, gendarmerie veya gendarmery, sivil toplum arasında polis görevlerini yürüten askerî bir organdır. Bu organın üyelerine ise jandarma denir. Bu terim bazen günümüzde nadiren de olsa maréchaussée (veya marshalcy) olarak da kullanılabilir (örnek, Royal Marechaussee).

Jandarma Genel Komutanlığı
Türk Jandarması
Jandarma Teşkilatı

2013 yılına kadar sınır güvenliği görevini de yerine getiren Türk Jandarması, iç güvenlik ve kamu düzeninden sorumludur. Türk Jandarması cezaevleri gibi koruması kendisine verilen yerlerin korumasını, suç önleme ve soruşturmalarını, mali ve ticari uygulamaların düzenlenmesi ve denetlenmesini ve trafik kolluğu gibi görevlerin tümü dahil olmak üzere polise verilen tüm görevleri yerine getirir.

Jandarma Genel Komutanlığı, Türkiye’de il ve ilçe belediye sınırları dışında kalan veya polis teşkilatı bulunmayan yerler ile Sahil Güvenlik Teşkilatı bulunmayan kıyı, deniz ve sahillerde görev yapan silahlı genel kolluk kuvvetidir.

1983 tarihli ve 2803 sayılı Jandarma Teşkilatı Görev ve Yetkileri Kanunu ile 1934 tarihli ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu’nda ve diğer yasalarda kendisine verilen görevleri yerine getiren Jandarma Teşkilatı, İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışır. Jandarma birlikleri; seferberlik ve savaş hallerinde, Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenecek bölümleriyle Kuvvet Komutanlıkları emrine girer, kalan bölümüyle normal görevlerine devam eder.

Bunu da oku :  Üsteğmen Rütbesi

General Rütbeleri
Orgeneral > Korgeneral > Tümgeneral > Tuğgeneral

Subay Rütbeleri
Albay > Yarbay > Binbaşı > Yüzbaşı > Üsteğmen > Teğmen > Asteğmen

Astsubay Rütbeleri
Asb. Kıdemli Başçavuş > Başçavuş > Kıdemli Üstçavuş > Üstçavuş > Kıdemli Çavuş > Astsubay Çavuş

Uzman Jandarma Rütbeleri
Uzman Jandarma VIII Kademeli Çavuş > Uzman Jandarma VII Kademeli Çavuş > Uzman Jandarma VI Kademeli Çavuş > Uzman Jandarma V Kademeli Çavuş > Uzman Jandarma IV Kademeli Çavuş > Uzman Jandarma III Kademeli Çavuş > Uzman Jandarma II Kademeli Çavuş > Uzman Jandarma I Kademeli Çavuş > Uzman Jandarma Çavuş > Uzman Jandarma Çavuş

Uzman Erbaş Rütbeleri
IV Uzman Çavuş > III Uzman Çavuş > II Uzman Çavuş > I Uzman Çavuş > Uzman Onbaşı

Erbaş Rütbeleri
Çavuş > Onbaşı > Er

ADS
5/5 - (4 votes)
(Visited 8.253 times, 1 visits today)

Leave a Comment