Astsubay Rütbesi

astsubay-rutbeleri

Astsubay Nedir? Astsubay Nasıl Olunur? Astsubay Olma Şartları Nedir? Astsubayların Özlük Hakları Nelerdir? Astsubay Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir? Astsubay Rütbeleri Nelerdir? Astsubat Maaşı Ne Kadardır? TSK’da Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay Nedir?
Astsubay, silahlı kuvvetlerde emir-komuta, eğitim, sevk, bakım, muharebe gibi çok çeşitli görevleri yerine getiren er ve erbaşlardan kıdemli, subaydan kıdemsiz rütbeli asker. Astsubaylık, NATO bünyesinde bütün dünya ülkelerinde geçerli olan meslektir. Osmanlı Devleti ordularında Gedikli Zabit, Küçük Zabit, Hor Zabit, Kizir, Gedikli Küçük Zabit gibi isimler ile yer almıştır. Cumhuriyet döneminde ise önce Gedikli Zabit, sonra Gedikli Erbaş olarak adlandırılırken, 1951 yılında çıkartılan bir kanunla mesleğin ismi “astsubay” olarak değiştirilmiştir. Bu kanunla birlikte daha önce astsubay olarak adlandırılan “Asteğmen, Teğmen, Üsteğmen ve Yüzbaşı” rütbeleri de “subay” olarak, “Baş Gedikli” rütbesi ise “Kıdemli Başçavuş” olarak değiştirilmiştir.

Astsubay Nasıl Olunur? Şartlar Nedir?
Osmanlı Devleti zamanından beri süregelen ordu yapısında, subaylar ve erbaşlar arasında bir rütbe sınıfı bulunmaktaydı. Önceden zabit ismiyle anılan bu yapı sayesinde, yüzyıllardır devam eden ordu disiplini ve hiyerarşisi sağlanmaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti kurulup, Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri yapısı düzenlenirken; bu rütbe aralığında bulunan askeri personele Astsubay sınıfı adı verildi. Bu sayede Subaylar ve Uzman er- erbaş arasındaki koordineyi sağlayacak, emirleri uygulayacak ve düzeni devam ettirecek kişilerin rütbesi belirlenmiş oldu. Astsubay rütbesi, NATO askeri kuvvetlerinin literatüründe geçerli olan ve halen aktif olarak kullanılan bir rütbedir. Astsubayların tabii olduğu kanun 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri personel kanunudur. Bu sayede mecburi hizmetleri 10 yıl olarak belirlenmiş ve Kara, Deniz, Hava Komutanlıkları ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarında görev yapmaktadırlar. Kendi içerisinde 6 farklı rütbeye ayrılan Astsubay sınıfında, hizmet edilen yıllara göre bu rütbeler arasında sınıf atlanacaktır.

Bunu da oku :  Askeriyede Hiyerarşinin Önemi

Astsubay Rütbeleri Nelerdir?

 • Astsubay Çavuş (Astsb.Çvş)
 • Kıdemli Çavuş (Kd.Çvş.)
 • Üstçavuş (Üçvş.)
 • Kıdemli Üstçavuş (Kd.Üçvş.)
 • Başçavuş (Bçvş.)
 • Kademeli Başçavuş (Kad.Bçvş.)
 • Kıdemli Başçavuş (Kd Bçvş.)
 • Kademeli Kıdemli Başçavuş (Kad.Kd.Bçvş.)

Not: Küçükten büyüğe doğru sıralanmıştır.

Astsubayların Özlük Hakları Nelerdir?
Ordunun orta kademe yöneticileri komutanlarıdır, çeşitli kuvvet ve komutanlıklarda, ilçe jandarma komutanı, jandarma bölük komutanı, karakol komutanı, takım komutanı, kısım komutanı, kademe komutanı, bot komutanı, adestim komutanı, bölük astsubaylığı, harekat eğitim astsubaylığı, idari işler astsubaylığı, şube müdürlükleri, gibi önemli makam ve görevlerde bulunurlar. Astsubayların özlük hakları 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile düzenlenilmektedir.2003 yılında Astsubay hazırlama okullarının adı Astsubay Meslek Yüksek Okulları olarak değiştirilmiştir. Astsubay Meslek Yüksek okulları 2 yıl süresince; Temel müşterek askeri konular, askeri liderlik, Haritacılık, Taktik vb. askeri derslerin yanı sıra, iktisat, işletme, matematik, davranış bilimleri, ingilizce gibi eşitağırlık dersleri alırlar ve Öğrenci Astsubay Adayı olarak anılırlar. 2 yıl sonunda 30 ağustosta Astsubay çavuş (Asb.çvş.) rütbesiyle mezun olarak 1 yıl sürecek olan mesleki ve branş sınıf okullarına uğurlanırlar örn: Tankçı sınıfına mensup yeni mezun bir astsubay çavuş, Zırhlı birlikler okulunda 1 yıllık bir tankçı sınıf bıranş eğitimi alır bu 1 yıllık süre boyunca öğrenci Astsubay Çavuş (Öğ.Asb.Çvş.) kursiyer rütbesi ile eğitim alırlar. Bu 1 Yılın sonunda mezun olarak Tankçı.Astsubay Çavuş (Tnk.Asb.Çvş) rütbesi şeklinde kıtalara atanırlar. Böylelikle bir astsubay toplam 3 yıl mesleki ve genel kültür eğitimi görmüş olur. Astsubayların görev ve sorumlulukları Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliği ile diğer kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, talimatname ve hizmet kadrolarının açıklamalarında gösterilir.

Astsubay Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?
Astsubay olmak için öncelikle aranan şartların başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelmektedir. İlgili kuvvet komutanlığı tarafından açılan ilana göre başvuran adayların, belirli boy ve kilo ölçülerinde olması gerekmektedir. Astsubay adaylarında aranan en önemli kriterlerden bir tanesi de sağlık konusudur. Sağlık anlamında sorunu olan kişiler, sağlık muayenesi ve rapor aşamasında elenecekler, başarısız olacaklardır. Sicili temiz olmak zorunda olan Astsubay adayları, aynı zamanda herhangi bir sebepten dolayı askeri okullardan atılmamış olmalıdır. Bazı kuvvet komutanlıkları, açılacak ilana göre daha farklı isteklerde bulunabilir. KPSS ve YDS gibi genel sınavların yanında, farklı meslek okulu ve fakülte mezuniyeti isteyen ilanlar yayımlanabilir.

Bunu da oku :  Yeni Askerlik Sistemi

Astsubat Maaşı Ne Kadardır?

Yeni Mezun Astsubay Maaşı 2018
Astsubay Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitimini tamamlamış ve 2018 itibari ile mezun olan bir Astsubay Çavuş, henüz evli değil ise 3 bin 250 Türk Lirası ile 3 bin 500 Türk Lirası arasında maaş almaktadır.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı 2018
Meslekte 20 yıl geçirmiş kıdemli başçavuş rütbesindeki bir astsubay 2018 yılı itibari ile 4 bin Türk Lirası ile 5 bin Türk Lirası arasında maaş

TSK’da Astsubay Nasıl Olunur?
Astsubay olmak için kişiler öncelikle bir liseyi başarıyla bitirmek zorundadır. Aynı zamanda girilen üniversite sınavından geçerli puanı aldıkları takdirde 2 yıl boyunca Astsubay Meslek Yüksek Okuluna giden adaylar, bu okulu tamamladıkları takdirde; Türk Silahlı Kuvetlerinin Şanlı Ordusu’nda bir Astsubay olarak görev yapmaya başlarlar. Bunun dışında üniversitelerin 2 yıllık ön lisans bölümlerini bitiren adaylar, komutanlıkların açacakları ilanları takip ederek dış kaynaktan alınacak şekilde Astsubay olabileceklerdir.

5/5 - (8 votes)
(Visited 19 times, 1 visits today)

One Thought to “Astsubay Rütbesi

 1. Astsubay

  Astsubaylık hemen hemen herkesin hayalidir herhalde.

Leave a Comment