ABD Ordusuna ait İHA rütbeleri

unmanned aerial vehicle, drone

ABD Ordusuna ait İHA rütbeleri
Günümüzde ABD Ordusu kara birliklerini desteklemek amacıyla farklı uçak sistemlerinden faydalanmaktadır. Ordu planlamacıları bu sistemleri rütbelendirerek sınıflandırmıştır. Rütbeler doğrudan bir tek modele verilmemiştir. Rütbeler İHA’ların yaptığı görevlere göre sınıflandırılmıştır. ABD Hava Kuvvetleri ve ABD Deniz Kolordusu aynı rütbe sistemlerini kullanmaktadır. Ancak kullanılan araçlar birbirinden farklıdır.

ABD Hava Kuvvetlerine ait rütbeler
≛ Rütbesiz: Küçük/Mikro İHA. Bu sınıfa BATMAV (Battlefield Air Targeting Micro Air Vehicle), (Ufak Ölçekli Havadan Cephe Keşif Aracı) (Wasp Block III)
≛ Rütbe I: Alçak irtifa, uzun menzil. Kullanılan model Gnat 750.
≛ Rütbe II: Orta irtifa, uzun havada kalış (MALE). Kullanılan modeller MQ-1 Predator ve MQ-9 Reaper.
≛ Rütbe II+: Yüksek irtifa, uzun menzilli konvansiyonel İHA (High Altitude Long Endurance, HALE) İrtifa: 60.000 ila 65.000 feet (azami 19.800 metre), 560 km/s uçuş hızı, 6.000 km menzil, 24 saat çalışan hareket istasyonu. Tamamlayıcı olarak
≛ Rütbe III- uçak. Kullanılan model RQ-4 Global Hawk.
≛ Rütbe III-: Yüksek irtifa, uzun havada kalış İHA. Aynı özelliklere sahip tamamlayıcı olarak Rütbe II+ modeller kullanılır. Bu sınıfa RQ-3 DarkStar girmektedir.

Bunu da oku :  Belediye zabıtası rütbeleri

ABD Deniz Kolordusuna ait rütbeler
≛ Rütbesiz: Mikro İHA. USAF BATMAV sınıfında en çok kullanılan Wasp III’tür.
≛ Rütbe I: Bu sınıfta Dragon Eye kullanılmaktadır. Ancak gelecekte bu iş için RQ-11B Raven B modelinin kullanılması düşünülmektedir.
≛ Rütbe II: Şu an ScanEagle ve bazen de RQ-2 Pioneer kullanılmaktadır.
≛ Rütbe III: Orta menzilli görevler için iki adet Pioneer İHA modeli kullanılmaktadır. Temmuz 2007’de Deniz Kolordusu kullanmakta olduğu Pioneer sistemini emekliye ayırdığını ve yerine AAI Corporation firması üretimi olan Tactical Unmanned Aircraft System modelinin alınacağını bildirmiştir. İlk Marine Shadow sistemleri Deniz Kolordusuna teslim edilmiş olup eğitim amaçlı olarak birliklerine gönderilmiştir.

ABD Kara Kuvvetlerine ait rütbeler
≛ Rütbe I: Küçük İHA. Bu sınıfta RQ-11A/B Raven kullanılmaktadır.
≛ Rütbe II: Kısa Menzilli Taktiksel İHA. Bu sınıfta RQ-7A/B Shadow 200 kullanılmaktadır.
≛ Rütbe III: Orta Menzilli Taktiksel İHA. Bu sınıf için RQ-5A / MQ-5A/B Hunter ve IGNAT/IGNAT-ER modelleri kullanılmaktadır. Ancak ileride Extended Range Multi-Purpose (ERMP) sınıfı MQ-1C Warrior modeline geçiş yapılacaktır.

Gelecek Muharebe Sistemleri (FCS) (ABD Kara Kuvvetleri) sınıflandırması
≛ Sınıf I: Küçük birlikler için. Bu iş için Micro Air Vehicle araçlar düşülmektedir..
≛ Sınıf II: Bölük için. (iptal edildi.)
≛ Sınıf III: Tabur için. (iptal edildi.)
≛ Sınıf IV: Tugay için. Bu sınıf görev RQ-8A/B / MQ-8B Fire Scout modeline verilmiştir.

Bunu da oku :  Belediye zabıtası rütbeleri

İnsansız uçuş sistemleri
İUS veya insansız uçuş sistemleri tanımı ABD Savunma Bakanlığı tarafından insansız hava araçlarına verilen genel addır. Bu ad başlangıçta Deniz Kuvvetleri tarafından sadece uçaklar için değil onunla beraber kullanılan yer sistemleri ve diğer elementleri de kapsayacak şekilde kullanılmıştır. Daha sonra ilk kez resmî olarak 2005-2030 yıllarını kapsayan DoD İnsansız Hava Sistemleri Yolharitasında kullanılmıştır.

İnsansız uçak sistemlerinin askerî rolü görülmemiş oranlarda büyümektedir. Sonsuz Özgürlük Operasyonu ve Irak Savaşı çerçevesinde Afganistan’da görevli Task Force Liberty ve Irak’ta görevli Task Force ODIN birliklerine destek vermek amacıyla 2005 yılı içerisinde İHA’lar taktiksel ve genel amaçlı olarak toplamda 100.000 uçuş saati süresince havada kalmışlardır. Teknolojinin çok hızlı ilerlemesi ile geliştirilen taşınması ve kullanımı çok kolay olan Küçük İnsansız Uçuş Sistemleri (KİUS) çatışma bölgelerinde çok daha fazla kullanılmaktadır. Günden güne kapasiteleri artan İHS’lerin geliştirilmesi için ülkeler önde gelen araştırma ve geliştirmeleri sübvanse etmeye devam etmektedir. Her ne kadar İHS’ler şu an keşif, arama ve istihbarat çalışmaları dışında kullanılıyor olsa da hâlâ en önemli görevlerini bunlar teşkil etmektedir. Rollerin içerisine elektronik saldırı, baskın görevleri, düşman hava savunmasını yanıltma/imha etme, haberleşmeyi bozma ve karıştırma, arama ve kurtarma da eklenmiştir. Bu İHS’ler birkaç bin dolardan on milyonlarca dolar değere ve birkaç kilodan 9000 kilo ağırlığa kadar ulaşabilmektedir.

5/5 - (4 votes)
(Visited 6 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment