İnternet Forum Rütbeleri

internet forumu rutbeleri

Forum Nedir? Forumun Özellikleri
Bir başkanın yönetiminde, toplumu ilgilendiren bir konuda, farklı gruplardan oluşan dinleyicilerin söz sırası alarak konuşma kuralları içerisinde yaptıkları tartışmalara forum denir.

İnternet forumu ya da mesaj panosu, elektronik ortamda meydana getirilmiş bir tartışma platformu ve paylaşım sistemidir. Forumların atası ziyaretçi defterleridir. Daha sonra mesaj panoları ortaya çıkmış ve en son olarak günümüzdeki forum hâlini almıştır.

Forum siteleri yalnızca bir forum üzerinden hizmet veren ve kullanıcıları belli bir amaç için aynı web sitesi altında toplayan sitelerdir. Örneğin R10net bir Webmaster topluluğu yani aynı zamanda bir webmaster forumudur. Teknoloji, markalar, ürünler ve daha birçok farklı konuya odaklanan forum sitelerini bulabilmek ve bunlara katılarak paylaşım ve tartışmada bulunabilirsiniz.

Forum, internet kullanıcılarının online olarak paylaşımda bulundukları tartışmaya dayalı ortamlardır. Forumu en basit tanımıyla internetin ilk çağlarında aktif olarak kullanılan chat servislerine benzetebiliriz. Forumda ise kullanıcılar çok daha uzun mesajlar paylaşabilir ve bu paylaşılan mesajlar forum aktif olduğu sürece diğer kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Forumlar ayrıca internetin en eski web elementlerinden biri olması nedeniyle artık kendine ait bir jargona da sahip hale gelmiştir. Örneğin Türkçesiyle sistem üzerinde “konu” şeklinde belirtilen tanımlamaya “topik” adı verilir.

Bunu da oku :  CS:GO Rütbeleri

Forumlar yapılarına göre bir alt forumlar ve bu alt forumlarında forumlarını içerisinde barındırabilir. Bazı forumlar herkesin katılımına açıkken bazı forumlara sadece davetiye sayesinde kayıt olmak mümkündür. Forumlarda tartışma ve paylaşma düzeninin sağlanması için en üst seviye yetkililerin yanı sıra “moderatör” olarak adlandırılan kontrol yetkisine sahip üyeler de bulunmaktadır.

Forum Kurma
Sizin de tartışılacak veya üzerine gerçekten fazlasıyla bilgi paylaşımı yapılacak olan bir konunuz varsa o halde insanları tek bir web sitesi altında toplamak için bir forum sitesi kurabilirsiniz. Forum sitesi kurmanın günümüzde en kolay şekli lisans karşılığı satılan hazır forum sistemi veya lisanssız ücretsiz olarak sunulan forum sistemini kullanarak bir web sitesi meydana getirmektir.

Forum alanına girildikten sonra ilgili kategori seçilir ve bu kategori bağlı olarak;

Yeni bir konu başlığı belirlenir. Belirlenen konu başlığına diğer kullanıcılar yorumlarını (cevaplarını) yazarak fikirlerini beyan ederler.
Hali hazırda bulunan bir konu başlığı veya tartışma konusu üzerinde fikirlerinizi sunabilir. Ya da o konu hakkındaki düşüncelerinizi sunabilirsiniz.
Bilgilendirici, Eğitici, Öğretici Konular paylaşılır ve kullanıcılar yapamadıkları şeyler hakkında bu konulardan destek alır.
Forumlar, değişken oldukları için normal internet sayfaları olan html,htm,xhtml,htm,xml biçimlerinde kodlanamazlar. Bu nedenle ya ASP (Active Server Page) ya da PHP (Personal Home Page) kod tabanlarında oluşturulurlar. Fakat arama motoru optimizasyonları için Linux sunucularda Mod Rewrite özelliği kullanılarak sanal linklerle htm ,html gibi linkler elde edilebilir.

Bunu da oku :  CS:GO Rütbeleri

Forumlarda mevcut verileri kaydetmek için bir database vardır. Bu database Microsoft tabanlı ise genelde Ms Access, Linux tabanlı ise genelde MySQL’dur. Database içinde kullanıcılar, mesajlar ve konular yer alır.

Örnek kodlanmış forumlar
Günümüzde gerek ASP,ASP.Net gerek PHP alanlarında kodlanmış birçok forum vardır. Bunların bazı örnekleri şunlardır:
– Wbb (Woltlab Burning Board)
– vB (vBulletin Board)
– xF (XenForo)
– MyBB(My Bulletin Board)
– PHPBB (Personal Home Pages Bullettin Board)
– IPBx (Invision Power Board)
– SMF(Simple Machines Forum)
– phpKF(PHP Kolay Forum)

Forum rütbeleri çok daha fazlası olmakla beraber genel olarak şöyledir;
Forum acemisi
Forum Öğrencisi
Forum Koşucusu
Forum Editörü
Forum Kalfası
Forum Ustası
Forum Yarışçısı
Forum Bekçisi
Sabit Oyuncu
Forum Emekçisi
Forum Profu
Forum Bilgisayarı
Forum Doçenti
Forum Professörü
Forum Ustası
Forum Büyük Ustası
Sıradışı Yetenek
Veteran
Analist
Forum Komiseri
Forum Dükü
Forum Baronu
Veteran
Forum Kontu
Forum Nöbetçisi
Forum Elçisi
Forum Generali
Forum Yarı Tanrısı
Forum Kumandanı
Forum Delisi
Forum İmparatoru
Herşeyi Bilen Orakl
Yaşayan Forum Efsanesi
Coder
Diplomat
Yeni Üye
Üye
Bronz Üye
Gümüş Üye
Altın Üye
Almas Üye
çaylak
Moderatör
Cp-Admin
Admin – Yönetici
Sahip

Bunu da oku :  CS:GO Rütbeleri

Yabancı
Yeni Üye
Geçerken uğradım
Üye
Meraklı
Bağımlı
Eski Üye
Hızlı Üye
Onursal Üye
Sadık Üye
Kıdemli Üye
Ebedi Üye
Teknikforum Kıdemlisi
Teknikforum Demirbaşı
Teknikforum Ustası
Teknikforum Onursal Üyesi
Teknikforum Onursal Kıdemli Üyesi
Teknikforum Onursal Demirbaşı
Teknikforum Onursal Gurusu

Askeri rütbeler (er, onbaşı, subay, general vs), akademik rütbeler (öğrenci, doçent, profesör vs), level (seviye 1, level 2, level 3 vs.)

5/5 - (7 votes)
(Visited 134 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment