Yeni Askerlik Sistemi

askerlik-kisaliyormu

Tek Tip Askerlik Sistemi Nedir?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemini enine boyuna tüm detayları açıkladı. Binlerce asker adayının merak ettiği sorular cevap buldu. Artık uzun dönem askerlikte 6 ay olacak. Bedelli askerlik süresi ve ücreti de açıkladı. İşte yeni askerlik sistemiyle ilgili tüm detaylar…

Askerlik Nedir?

Türk vatanını, istiklal ve Cumhuriyetini korumak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Bu mükellefiyet özel kanunlarla vaz`olunur.

Asker: Askerlik mükellefiyeti altına giren şahıslarla (Erbaş ve erler) özel kanunlarla Silahlı Kuvvetlere intisabeden ve resmi bir kıyafet taşıyan şahsa denir.

Bedelli Askerlik Nedir?

Türkiye’de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerlik’e alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler ordunun ve devletin maddi ihtiyaçları ve bireylerin işlerini kaybetmemeleridir. Uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar kılınmıştır.

18 yaş ve üzeri erkek Türk vatandaşlarından yurt dışında en az 3 yıl çalışmış olanların 21 günlük süre ile vatani hizmetlerini görmelerine olanak veren bedelli askerlik günümüzde geçerlidir, buna aynı zamanda “dahte” dövizle askerlik hizmetine tabi erler ismi de verilir.

Kısa Dönem Askerlik Nedir?

Türkiye’de zorunlu askerlik hizmeti uygulanır. 1916’da çıkarılan bir yasaya göre her erkek 21 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırır. Günümüzde uzun dönem (tam dönem) zorunlu askerlik 12 aydır. Yüksek öğrenim görenlerde zorunlu hizmet süreleri yedek subay olanlar için 12 ay, kısa dönem er olanlar için 6 aydır.

Askerlik Süresi Kısalıyor mu?

Askerlik kısalacak mı sorusu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın askerlikte yeni bir model üzerinde çalıştıklarını açıklamasının ardından hemen hemen her gün yoğun şekilde aranıyor. Askere gidecek milyonlarca kişi gözlerini Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelecek açıklamalara çevirmiş durumda. Peki yeni modelde askerlik 9 aya düşecek mi? İşte tek tip askerlik ile ilgili detaylar …

Bunu da oku :  Astsubay Rütbesi

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

31 bin 343 TL’lik yeni bedelli askerlik ücreti sosyal medyada gündem oldu. Vatandaşlar bu ücreti çok yüksek bulurken 2011 yılında 30 bin TL’ye bedelli askerlik yapanlar da karara tepki gösterdi. 2011 yılındaki yıllık enflasyon bedelli askerlik ücretine yansıtılsaydı ücret 33 bin TL olacaktı! Aradan sekiz yıl geçmesine rağmen ücrete 2011 yılındakiler için sadece 1.343 TL zam geldi! 2011 yılındaki bedelli ücreti ile sıfır otomobil satın alınabiliyordu.

Askerlik sistemi Türkiye ‘de en çok üzerinde durulan konuların başında geliyor. Ülkemizde zorunlu askerlik hizmeti uygulanıyor. Buna göre; 20 yaşını dolduran her birey Türk Silahlı Kuvvetleri’nde vatani görevini gerçekleştiriyor. Ancak eğitim hayatı süren gençler için tecil adı verilen erteleme uygulaması devreye sokuluyor. Üniversite tahsilini sürdürenler, yüksek lisans ve doktora yapanlar 29 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebiliyor. Üniversite mezunları (lisans) askerliğini 6 ay er ya da 12 ay asteğmen olarak yerine getirebiliyor. Eğitim hayatı ön lisansa kadar olanlar ise 365 gün yani 12 ay askerlik görevinde bulunuyor.

Askerlik sistemi Türkiye ‘de en çok üzerinde durulan konuların başında geliyor. Ülkemizde zorunlu askerlik hizmeti uygulanıyor. Buna göre; 20 yaşını dolduran her birey Türk Silahlı Kuvvetleri’nde vatani görevini gerçekleştiriyor. Ancak eğitim hayatı süren gençler için tecil adı verilen erteleme uygulaması devreye sokuluyor. Üniversite tahsilini sürdürenler, yüksek lisans ve doktora yapanlar 29 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebiliyor. Üniversite mezunları (lisans) askerliğini 6 ay er ya da 12 ay asteğmen olarak yerine getirebiliyor. Eğitim hayatı ön lisansa kadar olanlar ise 365 gün yani 12 ay askerlik görevinde bulunuyor..

Bunu da oku :  Uzman Erbaş Eğitimleri

700 Bin Genç Askerlik Çağına Geliyor

Sistemin önemli hususlarını grafik üzerinde gösteren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şunları kaydetti:

“Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bunların dağılımı şöyle olacak; bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da bildiğiniz gibi yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak. Bunların kurallarını, ilkeleri, prensiplerini belirledik, belirleyeceğiz ve buna göre bütün zamanlarda bu sistem bu şekilde devam edecek. Gerekirse bazı düzenlemeler yapılabilecek.”

Yeni sistemi örneklerle açıklayan Akar, şunları söyledi:

“Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz 1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber, başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar. 1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

Bu bir ay temel eğitimi müteakip diğer lise mezunu ve altı gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak, toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra bu erlere ‘kalmak ister misiniz’ diye soracağız. Bu süre zarfında hem 1 ayda hem 5 ayda sadece harçlık alacaklar. Bu 6 ay bittikten sonra istekli oldukları, uygun oldukları, gerekli sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde bir 6 aylık sözleşme yapacak, bu maaşlı olacak. Gencimiz aynı görevde devam edecek fakat maaşlı olacak. Bu maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları, oradaki değerlendirmelerde bu arkadaşımız, bu genç başarılı olduğu takdirde o sözleşmeli er, uzman erbaş olabilecek. Ona müracaat edebilecek.”

Bunu da oku :  Subay Sınıfı Askeri Rütbe Yükselmeleri

Yedek Astsubaylık Nasıl Olacak?

Bakan Akar, sistemin başlangıçtan itibaren çok tutarlı şekilde adım adım, adeta sindire sindire, herkes birbirini tanıya tanıya ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Yedek astsubaylığı da anlatan Akar, meslek yüksekokulu mezunlarının yedek astsubay olabileceğini tekrarladı. Önceden meslek yüksekokulu mezunlarının lise mezunu gibi muamele gördüğünü anımsatan Akar, meslek yüksekokulu mezunlarının yedek subay olabilmek için 2 yıl daha okuduğunu ya da 4 yıllık başka bir fakülteyi bitirerek mesleğinden koptuğunu ifade etti.

Akar, “Şimdi ‘Sen mesleğinden kopma, elektrik, torna, otomobil, kimya, sağlık ne varsa o mesleğe devam edin. Bunun da bir karşılığı var.’ diyoruz ve yedek astsubay olarak kendilerini istihdam ediyoruz. Bu gencimiz geldiğinde 2 ay temel askerlik sınıf eğitimi alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Daha sonra kıtalara gittiğinde 10 ay süreyle maaş alacak. Bu 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek, isterse durum ve şartları, hakkındaki değerlendirmeler uygunsa gerekli sınavları geçtiği takdirde astsubaylığa geçebilecek.” dedi.

5/5 - (13 votes)
(Visited 21 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment